انواع میگرن

1
897
انواع میگرن
انواع میگرن

میگرن یکی از متداول ترین انواع سر درد در همه جوامع بشری از جمله ایران می باشد. که می تواند تمام زندگی شخصی و اجتماعی و کاری بیمار را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث غیبت در محل کار یا تحصیل شود.در تحقیق اخیر سازمان بهداشتی جهانی میگرن شدید به عنوان یکی از ناتوان کننده ترین اختلالات مزمن در نظر گرفته شده است.سر درد از رایج ترین مشکلات سلامتی و از مهم ترین موارد پزشکی در سلامت زنان می باشد.میگرن که در راس سردرد های عروقی قرار دارد سالانه هزینه زیادی را در جهت درمان پیشگیری کننده به بیماران تحمیل می کند.

حدود ۹۰ درصد افراد یکبار در طول سال دچار سردرد می شوند و در این بین شایع ترین علت سردرد میگرن است که بیشتر زنان را درگیر می کند.قبل از بلوغ میزان بروز میگرن در بین دختران و پسران ۴ – ۲.۵ است با شیوع بیشتر در پسران.اما از سن ۱۳ الی ۱۵ سالگی شیوع دخترها بیشتر می شود.در بررسی های به عمل آمده ۶ – ۴ درصد مردان و ۱۶-۱۳ درصد زنان مبتلا به میگرن هستند. در بیش از ۸۰ درصد بیماران شروع بیماری در زیر ۳۰ سالگی رخ می دهد.آمار نشان می دهد که میانگین سن شروع میگرن در زنان ۲۴ سال و در مردان ۲۲ سال است.

انواع سردرد

در کل علت ایجاد سردرد تحریک گیرنده های حساس به درد در اطراف سر گردن و درون جمجمه است. این گیرنده ها ممکن است در بیماریهای مختلفی مثل میگرن – مننژیت – افزایش فشار درون جمجمه و خونریزی مغزی تحریک شوند. در واقع سردرد یک بیماری نیست بلکه علامتی از یک بیماری است.سر درد های به سه صورت ظاهر می شوند:

سردرد های حاد

این نوع از سر درد ها بدون سابقه قبلی و به طور ناگهانی ایجاد شده و اگر بیمار در گذشته سابقه سردرد داشته این سردرد از نظر شدت کیفیت و محل درد با سردردهای گذشته فرق می کند.شایع ترین علت ایجاد این نوع سردرد ها:خونریزی مغزی – بیماری های عروقی مغزی – التهاب بافت مغز و بیماری های چشمی – تشنج – فشارخون بسیار بالا – تب و مصرف برخی از دارو ها است.

سردرد های نسبتا حاد

این نوع از سردرد ها معمولا سیر نسبتا تدریجی دارند و در مدت چند هفته یا چندماه بروز می کنند. شایعترین علت ایجاد این نوع سردرد ها: التهاب شریان گیجگاهی – تومور مغز – آبسه مغزی – فشار خون بالا – آسیب اعصاب مغز – بیماری مزمن ریه و کم کاری تیروید است.

سردرد های مزمن

سردردهای مزمن سالیان سال وجود داشته و گاهی نیز حملات سردرد آن باعث ناراحتی و ناتوانی بیمار شده ولی سیر خوش خیم دارد.علت های شایع آن:سردردهای عصبی – میگرن – سردردهای خوشه ای – بیماری ستون فقرات گردنی – ستنوزیت و بیماری های دندان است.

 

 

 

 

1 نظر

پاسخ به موضوع

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید