چاقی پروار

0
488

این چاقی در اثر مصرف زیاد غذا و کمبود قابلیت بهروری از انرژی غذا به وجود می آید. در صورت کمبود تحرک به آن (چاقی تنبلی) نیز می گویند. چاقی غیر معمول ممکن است در اثر عدم تحرک اجباری نیز ایجاد شود، مانند زمین گیر شدن در اثر نقض عضو پاها، امراضی که بیمار را مجبور به استراحت روی تختخواب می کند، چاقی ارثی و غیره. یک چاقی نسبی ممکن است در اثر عدم هماهنگی بدن مانند ابتلا به بیماری سل و تغذیه درمانی به وجود آید.معمولا متابولیسیم پایه عادی است.
وزن بدن بیش ٨۵ کیلوگرم برای مردان میان قد و بیش از ٧۵ کیلوگرم برای زنان میان قد از نظر بروز بیماری تهدید کننده تلقی می گردد.در آلمان متوسط قد مردان ١٧۴ سانتی متر و زنان ١۶٨ سانتی متر است.وزن های مذکور در مورد چنین افرادی صدق می کند.البته وزنهای بیش از ١٢٠ یا ١٠٠ کیلوگرم هم کمیاب نیستند. از جمله افرادی که اضافه وزن دارند ولی جز بیماران اضافه وزنی محسوب نمی شوند، می توان از ورزشکاران و افراد بیماری که در بدنشان آب جمع می شود نام برد. همچنین ممکن است برخی علایم ارثی، که نمی توان آنها را به حساب چاقی عمومی گذاشت نیز بروز کنند مانند بزرگ بودن مادرزادی پستان خانم ها، لایه های چربی تیپیک ارثی در قسمت بازو و ران و غیره.
در مردان چاق محل تجمع چربی اطراف بدن است، اما بازوها و ساق های پا در این امر نسبتا مشارکت ندارند.
علایم چاقی پروار عبارتند از: چانه دوبل، چاقی غب غب، چاقی پشت گردن، چاقی شکم، چاقی سینه. در خانم ها تجمع چربی غالبا در بازو ها و ران ها ظاهر می شود. تجمع چربی در اعضا داخلی منجر به چاقی قلب و چاقی کبد می گردد.
افراد چاق زیاد عرق می کنند و دفع حرارت بدن به علت پوشش چربی با دشواری روبروست.

مصرف مقدار زیاد غذا در افراد چاق موجب تشدید تولید گرما می شود.

پاسخ به موضوع

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید